Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сподели Знаење #5-2020: Makefiles и други интересни работи

25 јули 2020 @ 19.30 - 21.30 CEST

Ако некогаш сте компајлирале поголем C/C++ проект, највероватно и сте се сретнале со фајл наречен Makefile (секако, не е ограничен само на C/C++).

Овој фајл, кој се чита од програмот make, е диригиран од експлицитни правила за како да изврши одредена работа, дали е компајлирање на целиот проект, или пак бришење на cache фајлови.

Дамјан Георгиевски, кој ни ја отвори годинава со првото „Сподели Знаење“ на Интернет со предавањето за Ансибл, овој пат ќе ни ги објасни сите (или, побитните) цаки за како да се снаоѓаме низ Makefile-ови.

Настанот започнува денес (25-07-2020) во 19:30 часот. Тоа е за отприлика 3 часа од објавувањето на овој блог напис/настан. Денешното сподели знаење е ад хок. Хакерите некогаш веднаш мора да реагираат кога има нешто интересно за зборување. 🙂

Се гледаме подоцна на следниов линк: https://meet.google.com/ofb-xjzh-wvn

Details

Date:
25 јули 2020
Time:
19.30 - 21.30 CEST
Event Category:
Website:
https://meet.google.com/ofb-xjzh-wvn

Venue

Organizer

хаклаб КИКА
Email
info@slobodensoftver.org.mk
View Organizer Website