Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сподели Знаење #6-2020: Еден иницијален систем да ги завладее сите други

25 септември 2020 @ 19.30 - 21.30 CEST

Уште едно ад-хок петочко сподели знаење каде што ќе зборуваме за иницијални системи, оние мали (или не :D) програми кои се должни да го стартуваат првиот процес во оперативниот систем, демонизираат други процеси и слично.

Поконкретно, Дамјан Георгиевски ќе се фокусира повеќе на добрата што ги нуди systemd.

Systemd е инаку најпознатиот иницијален систем, кои што најверојатно и го имате на вашиот систем ако користите некои од попознатите дистрибуции на оперативниот ситем GNU/Linux.

Некои Интернет глави тврдат дека софтверот е bloat, односно не е едноставен и прави работи кои не треба да бидат во неговиот домен. Други пак, се противат на ова. Нешто слично на Vim vs. Emacs војната на нрдовите. 🙂

Кои се лошите и добри страни на systemd ќе ги дознаеме вечерва (25-09-2020) во 19:30ч. на следниов линк: meet.google.com/mxb-ixyz-tbh

Details

Date:
25 септември 2020
Time:
19.30 - 21.30 CEST
Event Category:
Website:
meet.google.com/mxb-ixyz-tbh

Venue

Organizer

хаклаб КИКА
Email
info@slobodensoftver.org.mk
View Organizer Website