Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сакам да ми работи #5: Secureboot

17 април 2021 @ 20.00 - 22.00 CEST

На „Сакам да ми работи #4“ инсталиравме Arch Linux во виртуелна машина со UEFI, LUKS енкриптиран диск и systemd-boot како bootloader.

Дополнително вклучивме TPM2 како можност за декрипција на дискот.

Во сабота, од 20:00ч. продолжуваме со кои се предностите, а кои маните на тој систем, како да го нападнеме и идеално како да го одбраниме системот.

Meet: https://meet.google.com/sft-iunq-ube

Details

Date:
17 април 2021
Time:
20.00 - 22.00 CEST
Event Tags:
Website:
https://meet.google.com/sft-iunq-ube