Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сподели знаење: вовед во Golang

8 ноември 2022 @ 19.00 - 21.00 CET

(Битна информација: хаклаб КИКА 4.0 е отворен на нова локација, на Коста Шахов бр. 7 стан 5 – розево/бела зграда лево од кафичот New Age. Настанот ќе се одржи во живо.)

Овој вторник, 8ми ноември, во просторот на новоотворената, недоопремена КИКА ќе споделуваме знаење за јазикот Go, односно, главно Филип ќе споделува а ние ќе восприемаме.

Агендата е отприлика:
-> Куцаме “Hello Word”
-> Разгледуваме кои концепти го диференцираат Golang од другите јазици (пр. комуникациски процеси)
-> Се разпознаваме со основните типови: структури, интерфејси, низи, мапи…
-> Правиме чет апликација
-> Разгледуваме апликација на Go во вистинскиот свет и кои се најдобри ресурси да се научи

Нормално, во пракса нема да биде тоа агендата, ама без неа најавата ќе звучи несериозно. Тоа што е сигурно е, ќе зборуваме за јазикот, па ако те привлекува темата, бујрум во КИКА 4.0 (до Њу Ејџ.)

Вторник, од 19ч.

слика од gopher како гледа збунето
Неактивен член на КИКА го бара хаклабот на старата локација

Details

Date:
8 ноември 2022
Time:
19.00 - 21.00 CET
Event Categories:
,

Venue

хаклаб КИКА
ул. Коста Шахов бр. 7, кат 2, стан 5
Skopje, 1000
+ Google Map
View Venue Website