Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Четврток 05.09.2019 – Ќе инсталираме Matrix и Mastodon

5 септември 2019 @ 18.00 - 21.00 CEST

Овој четврток од 18:00, ќе поработиме малце да ја збогатиме инфраструктурата на хаклабот и Слободен Софтвер, со два нови сервиси:

Matrix https://matrix.org/
Mastodon https://joinmastodon.org/

И двата проекта се децентрализирани комуникациски платформи, првата за инстант пораки, втората за микро-блогирање. И двете се слободен софтвер.

Ќе ги инсталираме од нула на нова виртуелка, ќе разгледаме кои потреби ги имаат за безбедност и одржување, па ќе ги отвориме за sign-up за заедницата и пошироко.

Сега уште да смислиме домен. Препораки? 🙂

Details

Date:
5 септември 2019
Time:
18.00 - 21.00 CEST

Venue

хаклаб КИКА
ул. Коста Шахов бр. 7, кат 2, стан 5
Skopje, 1000
+ Google Map
View Venue Website

Organizer

хаклаб КИКА
Email
info@slobodensoftver.org.mk
View Organizer Website