Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Од нула: chess engine (пон. 12 дек.)

12 декември 2022 @ 19.00 - 21.00 CET

Овој понеделник, од 19-ish часот во КИКА па до даљнег, ќе се случи првиот од серија на барем неколку настани во кои со многу ентузијазам и многу _малку_ знаење, ќе почнеме да развиваме chess engine.

Зошто? Добро прашање. Шах е добро, програмирање е добро – програмирање на работи поврзани со шах е божествено. Seriously though…

Зошто да програмираме chess engine кога Stockfish надмина 4000 ELO? Затоа што а) нема кој да не спречи, б) ќе учиме шаховска теорија ц) ќе учиме web assembly (тоа ќе биде compile target) и д) види прва точка.

Искрено, мислиме дека ќе биде супер-забавно да играме против сопствениот енџин и да го подобруваме до степен кај што ќе може да не победи. Ако не победи, сме успеале во програмирање, ако не нѐ победи, well, добри сме во шах. Како и да свртиш ќе си одиме дома среќни.

Ако те интересира шах и/или програмирање, бујрум утре во КИКА од 19ч.

Зиам, зимаш, зиам.. зимаш. Шах… undefined is not a function.

Details

Date:
12 декември 2022
Time:
19.00 - 21.00 CET