Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Есенцијални системски повици во Линукс кернелот

30 ноември 2022 @ 19.00 - 21.00 CET

Сподели знаење, вечер во 19ч (среда, 30-ти ноември) во новиот простор на КИКА.

Ќе зборуваме за системските повици во Линукс кернелот, кои постоеле во 1.0 верзија (1994-та година) и постојат ден денес несменети. Ќе имаме кратко интро за што се тоа системски повици, ќе ја разгледаме листата, и ќе пробаме да повикаме некои од нив (во асемблер или во некој егзотичен јазик како Zig.)

Се гледаме вечер во 19ч.

Повик, меѓутоа не системски.

Details

Date:
30 ноември 2022
Time:
19.00 - 21.00 CET
Event Categories:
,

Venue

хаклаб КИКА
ул. Коста Шахов бр. 7, кат 2, стан 5
Skopje, 1000
+ Google Map
View Venue Website