Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Од нула: chess engine #2 (21 дек.)

21 декември 2022 @ 19.00 - 21.00 CET

Минатиот пат го поставивме проектот на некакви нозе: https://github.com/whoeverest/chesstito

Што направивме:
– Инсталиравме zig и wasmtime
– Успеавме да искомпајлираме hello world апликација, со таргет архитектура wasm32
– Го импортиравме wasm фајлот во Јаваскрипт, повикавме JS функција од wasm, и обратно, повикавме wasm функција од JS

Како што може да видите, не направивме ништо поврзано со шах, ама добро се позициониравме за денес да почнеме со тоа да се бавиме. 🙂

Што можеби ќе правиме вечер:
– Ќе ја интегрираме ОСС библиотеката на Lichess за шаховски интерфејс: https://github.com/lichess-org/chessground
– Ќе искуцаме/искористиме библиотека за импортирање на FEN стрингови
– Ќе дебатираме која е правилната интерна репрезентација на шаховска табла/игра
– Ќе почнеме да го пишуваме основниот tree exploration алгоритам и ќе го натераме енџинот да одбере некаков рандом потег
– Ќе учиме шаховска теорија, нумеричка вредност на фигурите, positional play concepts и што сѐ не…

Бујрум во Хаклаб од 19ч. па натака.

Во мозокот му собира само 4 фигури.

Details

Date:
21 декември 2022
Time:
19.00 - 21.00 CET
Event Categories:
,

Venue

хаклаб КИКА
ул. Коста Шахов бр. 7, кат 2, стан 5
Skopje, 1000
+ Google Map
View Venue Website