Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сакам да ми работи #3 – КИКА инсталира NixOS – оваа сабота

10 април 2021 @ 20.00 - 22.00 CEST

Утре, сабота, 10.04.2021 – ионака нема што да се прави, диската празни, колената секако болат. Па ќе си седиме дома и заедно на google meet ќе инсталираме NixOS.

NixOS е Linux оперативен кој се изградува со Nix expressions – функциски, pure програмски јазик.

Почеток во 20:00 часот, крај кога ќе снемаме сили (или шеќер во крвта).

Линкот за google meet e meet.google.com xip-yqxu-nhe

P.S. Настанот е #3, но се случува пред #2, оној со Gentoo Linux. 🙂

Details

Date:
10 април 2021
Time:
20.00 - 22.00 CEST
Event Tags:
Website:
https://meet.google.com/xip-yqxu-nhe

Venue

Organizer

хаклаб КИКА
Email
info@slobodensoftver.org.mk
View Organizer Website