Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сакам да ми работи #2: Продолжуваме со Gentoo Linux инсталацијата

април 15 @ 20.00 - 22.00 CEST

Во четврток (15.04.2021) продолжуваме со инсталација на Gentoo линукс.

После два часа, минатиот пат успеавме да стасаме до почеток. Во меѓувреме направивме и неколку нубски потези. На виртуелната машина ѝ дадовме само едно процесорско јадро, што и не е најпаметната идеја кога идејата е сѐ сам да скомпајлираш. Исто така, за да уште повеќе не ни работи, на виртуелниот диск му дадовме фиксирана големина па на сред инсталација ни снема место. 🙃

Како и да е, јуначки продолжуваме со Gentoo инсталацијата во четврток. Од почеток, со научените грешки и за 1% помудри од минатиот пат. 🙂

Линк: https://meet.google.com/dyq-jfny-efj

хакерски поздрав,
Христијан (yyy / lh.mk)

Details

Date:
април 15
Time:
20.00 - 22.00 CEST
Event Category:
Event Tags:
,
Website:
https://meet.google.com/dyq-jfny-efj

Venue

Google Meet