Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сакам да ми работи #1: Инсталираме Gentoo линукс

6 април 2021 @ 20.00 - 22.30 CEST

Во време на корона криза, полициски часови и миљон други проблеми — на просечниот хакер тоа не му е доволно, па кога „ти работи“ линуксот и не е најдоброто чуство зашто немаш што да поправаш.

Линукс дистрибуцијата Gentoo е добро позната во хакерските кругови. Има репутацијата на дистрибуција за која ти треба глупаво многу време да ја инсталираш, генерално поради фактот што повеќето работи мораш сам да ги искомпајлираш. Но според Википедија,

People who are prepared to invest the time required to configure and tune a Gentoo system can build very efficient desktops and servers.

Нашата цел е да пробаме да ја инсталираме дистрибуцијата без претходно конкретно знаење. Овој настан не е предавање, и јас не сум предавач. Повеќе од веројатно е дека ќе ни треба повеќе време, така што ако треба ќе го организираме повеќе пат и ќе продолжиме од каде што застанавме.

Ќе читаме документација, ќе пиеме пиво, ќе бегаме од темата и ќе проверуваме од време на време дали „ни работи“ или не. Ќе „рануваме“ рандом команди, и ќе го слушаме Дамјан како црвенее и како се издишува. Уствари, еве го, веќе почна.

Се гледаме вечер во 20:00ч. на meet.google.com/qtf-ochv-zfj,

хакерски поздрав,
Христијан (yyy)

Details

Date:
6 април 2021
Time:
20.00 - 22.30 CEST
Event Category:
Event Tags:
Website:
meet.google.com/qtf-ochv-zfj

Venue

Organizer

хаклаб КИКА
Email
info@slobodensoftver.org.mk
View Organizer Website