Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сподели Знаење #1-2021: Етика и Вештачка Интелигенција

21 јануари 2021 @ 20.00 - 21.30 CET

НОВ ЛИНК ЗА ПРЕДАВАЊЕТО:   https://t.co/wKu0ReTCGM 

Прво па вештачки интелигентно! 🙂

Ја започнуваме оваа нова низа на „Сподели Знаење“ предавања во 2021-та година со Марија Славковиќ (https://uib.no/en/persons/Marija.Slavkovik), која што е вонреден професор по вештачка интелигенција при Универзитет во Берген Норвешка. Таа се занимава со истражување на проблеми во колективно резонирање посебно во контекст на етички проблем во вештачката интелигенција. Предавањето дава краток преглед на вештачката интелигенција како истражувачка област и вовед во нејзината нова под-област: етичка ВИ (ethical AI).

Предавањето ќе биде одржано на Google Meet, овој четврток (21-01-2021), во 20:00ч..

Код до предавањето за Google Meet: aca-pdas-tuq

Details

Date:
21 јануари 2021
Time:
20.00 - 21.30 CET
Event Category:
Website:
meet.google.com/aca-pdas-tuq

Venue

Organizer

хаклаб КИКА
Email
info@slobodensoftver.org.mk
View Organizer Website