Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Сподели Знаење #7-2020: Создавање портабилни сервиси со Nix

6 октомври 2020 @ 19.00 - 21.00 CEST

Откако systemd ги завладеа останатите иницијални системи во претходното „Сподели Знаење“ кое траеше речиси два-ипол часа, сѐ уште не сме завршиле со темата.

Овојпат, следно на агендата е создавање портабилни сервиси во systemd, што е Nix, и како да ги искористиме двете во комбинација за создавање на изолирани, reproducible и self-contained сервиси.

Се гледаме овој вторник (06-10-2020) во 19:00ч. на следниов линк: https://meet.google.com/gex-mwvx-vut

 

Details

Date:
6 октомври 2020
Time:
19.00 - 21.00 CEST
Event Category:
Website:
https://meet.google.com/gex-mwvx-vut

Venue

Organizer

хаклаб КИКА
Email
info@slobodensoftver.org.mk
View Organizer Website