Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

#TidyTuesday 12 во КИКА [19.11.2019 во 19 ч.]

19 ноември 2019 @ 19.00 - 21.00 CET

Продолжуваме со изработка на дешборди на 12тиот #TidyTuesday. Фокусот ќе биде пакетот shinydashboard, кој е стандард за создавање на професионални дешборди. Ќе видиме готов дешборд, и ќе направиме еден со податоците за Птица на Годината во Нов Зеланд, што е датасетот за овој #TidyTuesday . Се гледаме во хаклаб.

 

#TidyTuesday е глобален настан насочен кон учење на data science во R.  Фокусот е на пакетот Tidyverse што содржи голем и усогласен дел од алатките во R за работа со податоци. Претходните настани во КИКА и нивната содржина можете да ги видите на https://discindo.github.io/TidyTuesdayAtKIKA/.

Details

Date:
19 ноември 2019
Time:
19.00 - 21.00 CET
Event Category:
Event Tags:
, , ,

Venue

хаклаб КИКА
Naum Naumovski Borche 38
Skopje, 1000 Macedonia
+ Google Map
Website:
https://kika.spodeli.org/

Organizer

хаклаб КИКА
Email:
info@slobodensoftver.org.mk
Website:
https://kika.spodeli.org/